Basında Biz

Haber Türk Gazetesi

Haber Türk Gazetesi

500 milyon dolar büyüklüğündeki diş malzemeleri sektörü yerli üretimde vites artırdı. Öncü Dental, yaklaşık 6 milyon TL yatırımla hayata geçirdiği kanal eğesi ‘T-Endo’yu dünya pazarlarına ihraç etmeye hazırlanıyor.

Öncü’nün son kullanıcıya yönelik ithal ettiği Dentiste’ markalı diş macununun Türkiye’de üretilmesi ise an meselesi.

İtalya’dan, İran’dan ve Azerbaycan’dan talep var

Öncü Dental Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Uçar, ‘T-Endo’da gelinen noktayı şöyle özetledi:

  • Yaklaşık 6 milyon TL yatırımla üretime hazır hale getirdiğimiz ve 2018 sonunda dünya pazarlarına sunmaya hazırlandığımız yeni nesil kanal eğesi ülkemizde bir ilki temsil edecek. Şu anda Azerbaycan’dan, İran’dan, Irak’tan ve İtalya’dan talepler gelmeye başladı. Yüzde 85’i ithalat olan bir sektörde ihracat payını artırmanın yollarını arıyoruz ve bu kapsamda ciddi yatırımlar yapıyoruz. T-Endo, ülkemizde üç önemli üniversite tarafından da kabul görmüş bir ürün.

Tayland menşeli Dentiste’ Türkiye’de üretilecek

Öncü Dental’in yerli üretim payını artıma yönündeki çalışmaları ‘T-Endo’ ile sınırlı değil. Şirket iştiraklerinden biri olan Medentazone’un Tayland’dan ithal ederek Türkiye pazarına soktuğu diş macunu markası Dentiste’nin Türkiye’de üretilmesi ise an meselesi.

Anlaşmanın gerçekleşmesi halinde Dentiste’nin yüzde 98’i Türkiye’de üretiliyor olacak. Hedef, Türkiye’den bölge ülkelere Dentiste’ markası ile diş macunu ihracatı gerçekleştirmek.

Sektörün yerli üretim payı arttı

Erkan Uçar, “Dental malzeme sektörünün yerli üretim payı iki yılda yüzde 8’den 15’e çıktı. Bu anlamlı bir yükseliş. Bu oranı nasıl artırırız? Bu sorunun cevabını sektör olarak bulmak zorundayız. Bunu yapacak potansiyele sahibiz. Yeter ki cesaret edelim” dedi.

Haber Link